JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKA NORWESKIEGO?

Chyba każdy dobrze zdaje sobie sprawę, że język norweski w dzisiejszych czasach otwiera wiele dróg kariery. Co za tym idzie – coraz więcej osób podejmuje się tego niełatwego zadania, jakim jest rozpoczęcie nauki języka norweskiego. Nie każdy jednak wie, jak się za to zabrać. W końcu każdy język rządzi się swoimi prawami! Jeżeli i ty masz w planach spróbowanie swoich sił i zapoznanie się z tym skandynawskim językiem – mamy coś dla Ciebie. Przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci w skutecznej nauce. Zapraszamy do dalszego czytania!

Postaw sobie cel!

Nieważne czy zaczynasz naukę na własną rękę, czy uczęszczasz na kurs – zacznij od postawienia sobie celu, do którego dążysz. W końcu ile ludzi, tyle marzeń, a tak naprawdę każdy pragnie czego innego. Oczywiście o wiele trudniej jest wybrać cel ucząc się samemu, jednak dla chcącego nic trudnego! Zacznij od doboru odpowiedniego podręcznika i staraj się podążać ścieżką, jaka książka Ci wskazuje. Mając jasno postawiony cel jesteśmy bardziej zmotywowani i widzimy sens naszych działań. 

Słuchaj

Ten punkt możemy z czystym sumieniem uznać za najważniejszy na naszej liście. Po prostu słuchaj. Jeżeli uczestniczysz na kursie, słuchaj nauczyciela, jeżeli nie, znajdź norweskie piosenki, seriale czy łatwe audiobooki. Każdy dobry korepetytor z pewnością powie Wam, że na początku oswajanie się z językiem to najlepsze, co możecie zrobić. Nie rzucajcie się na gramatykę i całą masę słówek. Słuchajcie i starajcie się powtarzać i zapamiętywać jak najwięcej informacji. Tym bardziej jeżeli rozpoczynasz naukę od podstaw – zadbaj o to, aby dźwięk języka norweskiego nie był dla Ciebie czymś nadzwyczajnym. 

Praktyczne słówka

Jeżeli etap oswajania się z językiem masz już za sobą, możesz przejść do nauki słówek. Na początku nie zwracaj uwagi na te bardziej wyszukane słówka – w późniejszym czasie i na nie przyjdzie kolej. Skup się bardziej na tych praktycznych, których używasz na co dzień. Może powtarzaj nazwę przedmiotów, które akurat często trafiają Ci w ręce? Może przyklejaj kolorowe karteczki z ich nazwami na widoku? Technik jest naprawdę mnóstwo, a wybór zależy od Ciebie. Zbadaj, która z nich działa na Ciebie najlepiej, a następnie systematycznie zmieniaj zakres swoich słówek. Powoli przechodź na coraz nowsze i trudniejsze, aż dojdziesz do perfekcji!

Ciekawą opcją, na którą decyduje się coraz więcej osób jest nauka około tysiąca najpopularniejszych słówek, które występują w danym języku. Sprawi to, że każdy tekst będzie dla Was (przynajmniej w większości) zrozumiały, a w późniejszym czasie będzie Wam o wiele łatwiej z wypowiedziami pisemnymi. Nie jest to metoda przypadająca do gustu każdemu, lecz kto wie? Może dla Ciebie okaże się to strzałem w dziesiątkę?

W grupie raźniej!

Chyba każdy zgodzi się, że wspólna nauka jest o wiele przyjemniejsza niż ta samotna. Poszukaj więc kompana do nauki! Być może ktoś z Twojego otoczenia bardzo chce zacząć naukę języka obcego, a najzwyczajniej w świecie się boi? Taka wspólna praca to też dodatkowa motywacja i dobra zabawa. 

Jeżeli jednak nie znajdziesz nikogo takiego w Twoim otoczeniu – nic straconego. W gronie Twoich przyjaciół czy rodziny z pewnością znajdziesz kogoś, kto chętnie posłucha o Twoich postępach w nauce. Może to być mama, dziadek, ciocia czy przyjaciółka. Ważne, aby była to osoba, którą darzysz zaufaniem. Będziecie wtedy pamiętać, że nie jesteś sami, a ktoś zawsze czeka aż odpowiecie mu na pytanie: „Czego nowego się dziś nauczyłeś/aś?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *