Certyfikat językowy Cambridge – jak zdobyć, czyli praktyczny poradnik

Certyfikat Cambridge English to rzetelne, wiarygodne potwierdzenie znajomości języka angielskiego. Uznawane jest przez wiele instytucji zarówno rządowych, jak też edukacyjnych, firm i organizacji na całym świecie. Pozwala określić poziom umiejętności kandydatów na czterech płaszczyznach języka. Są to: pisanie, mówienie, czytanie i rozumienie ze słuchu. Co ważne, pozwala również ocenić zdolności komunikacyjne w pracy i życiu codziennym. Ze zrozumiałych powodów jest więc to istotne dla potencjalnych pracodawców. Zapewne wielu z Was marzy o zdobyciu takiego. Otwiera to rozległą paletę możliwości i nowe horyzonty. Zaś w tej sytuacji rodzi to konkretne pytanie: Jak go zdobyć?

Krok 1: Zaczynamy zdobywanie, czyli rejestracja na egzamin

Certyfikat Cambridge English, jak już wspomniano, jest honorowany na całym świecie. Jest więc zrozumiałe, że wymaga odpowiednich kroków. Żeby go zdobyć, należy więc zdać test. W Polsce organizacją egzaminów zajmuje się British Council z siedzibą w Warszawie. Rzecz jasna, nie trzeba wybierać się w daleką podróż do stolicy, żeby napisać niezbędny test. Każde województwo dysponuje placówką egzaminacyjną. Oferta arkuszy testowych natomiast jest szeroka i sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Następnie trzeba się zarejestrować na egzamin. Organizowane są one w trzech sesjach: zimowej, wiosennej i letniej. W ciągu roku są dostępne różne terminy, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Pozwala to na nie tylko odpowiednie przygotowanie się, ale również odciążenie budżetu. Egzaminy, które pozwalają uzyskać certyfikat, są bowiem płatne. A nie każdy może również mieć ochotę na podróż pociągiem lub autobusem do placówki egzaminacyjnej.

Krok 2: Kursy rozmaite, albo o przygotowaniach słów kilka

Kiedy już zakończyłeś bądź zakończyłaś proces rejestracji na egzamin, warto przedsięwziąć odpowiednie kroki w kierunku zdania. Jak bowiem wiadomo, nie wystarcza jedynie przyjść na egzamin. Tak poważne testy, jak te gwarantujące certyfikat Cambridge, wymagają bowiem rzetelnego przygotowania. Nie wystarczy tutaj tylko wiedza wyniesiona z lekcji angielskiego w szkole średniej. Przydatną, nieocenioną pomocą tutaj może okazać się Internet. W sieci bowiem jest dużo stron z kursami angielskiego. Warto zwrócić tutaj uwagę szczególnie na kursy oferowane przez British Council. Oferują one nie tylko rzetelne, ale również gruntowne przygotowanie do egzaminu. Oczywiście, ważna jest również systematyczność i determinacja w dążeniu do celu. Bez systematycznego utrwalania wiedzy zdobytej podczas kursu, a przede wszystkim silnej woli, zdobycie certyfikatu CE może okazać się co najmniej karkołomne. Jeśli macie chęć na wyzwania i dość samozaparcia, możecie podjąć trud nauki samodzielnej. Na stronie Cambridge Assessment English w zakładce „Nauka języka angielskiego” znaleźć można przydatne materiały. Są one całkowicie bezpłatne i wszechstronne. Przydatne mogą okazać się tak dla kursantów, jak i nauczycieli. Zawierają one między innymi ćwiczenia online, listy słówek czy chociażby przykładowe testy. Oprócz nich znajdują się również nagrania części Speaking z komentarzami od egzaminatorów. Można je z pozytywnym skutkiem wykorzystać tak do samodzielnej nauki, jak też podczas wykładów. Dla ambitnych, przygotowujących się do egzaminu na poziomie B2 First i C1 Advanced CAE przygotowało również webinaria. Tak jak pozostałe materiały, są one darmowe. Zawierają praktyczne wskazówki do każdej z części egzaminu. Jedyną inwestycją, jaką się do tego wnosi, jest własny czas i wysiłek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *