BRITISH CZY AMERICAN ENGLISH – JAKIEJ ODMIANY SIĘ UCZYĆ?

język-angielski 1

Odmiany języka angielskiego to w ostatnim czasie dosyć popularny temat. Jak się okazuje – jest ich bardzo dużo. Najpopularniejszymi z nich niezmiennie pozostaje ta brytyjska i amerykańska. Oprócz nich wyróżniamy też inne: m.in. australijska, szkocka, walijska i irlandzka. Przed nowymi uczniami nieustannie stoi kluczowe dla dalszego przebiegu edukacji pytanie: „jakiej odmiany używać i której się uczyć?”. Nie każdy jednak zna na nie odpowiedź. 

W dzisiejszym tekście opowiemy Wam więcej o różnicach i podobieństwach między tymi odmianami i pomożemy w znalezieniu odpowiedzi na tytułowe pytanie.  Czy naprawdę trzeba wybierać? Zapraszamy do dalszego czytania, a z pewnością rozwiejemy wszystkie Wasze możliwości! 

Różnice między językami

Można powiedzieć, że angielski to angielski. Jak się okazuje – niekoniecznie. Różnic nie brakuje, jednak dla osoby, która płynnie posługuje się którąkolwiek odmianą, zrozumienie drugiej nie będzie dużym problemem. Największą różnicę można zauważyć w wymowie. Z pewnością każdy z nas słyszał nie raz specyficzny sposób mowy Brytyjczyków – ciężko go nie rozpoznać, jednak bardzo trudno jest się go nauczyć – niełatwo wyrobić w sobie brytyjski akcent. Trzeba jednak przyznać, że jest on bardzo efektowny. 

Kolejne różnice zauważamy w słownictwie. Niektóre słówka prezentują się całkowicie inaczej w tych dwóch dialektach. Jak się nawet okazuje – ta grupa jest naprawdę spora. Nie należy jednak brać tego zbyt bardzo do siebie. Podobnie jak w przypadku akcentu, każdy native speaker zrozumie, co miałeś mu do powiedzenia. Następną różnicę można zauważyć w pisowni. Są to jednak (dla niezaawansowanego ucznia) zmiany wręcz stylistyczne. Podobnie również prezentują się zmiany w gramatyce, które dla standardowego mówcy są praktycznie niezauważalne. 

Miejsce stosowania poszczególnych dialektów

Tzw. British English, czyli odmiana brytyjska jest (jak sama nazwa wskazuje) używana przez rodowitych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Nie jest to jednak reguła – na terenie tego królestwa istnieje jeszcze więcej dialektów, a tylko mały procent posługuje się czystym brytyjskim angielskim. 

American English jest natomiast używany głównie w Stanach Zjednoczonych. Podkreślamy jednak, że również w tym kraju panują liczne różnice na tle regionalnym). Amerykanizacja popkultury skutecznie jednak sprawia, że jest to bardziej powszechny i popularny dialekt. 

Jakiego języka uczymy się w szkole?

Jak się okazuje – wiele osób czy studentów używa zamiennie brytyjskiego, jak i amerykańskiego angielskiego. Czy jest to błędne? 

Większość zgodnie stwierdzi, że normalne jest zamienianie w niektórych zdaniach odmian. W końcu języka uczymy się nie tylko w szkole, ale i przez seriale, firmy czy inne formy popkultury, które są tworzone w różnych odmianach! W większości szkół uczymy się jednak odmiany brytyjskiej. Co ciekawe, dla większości Europejczyków – ze względu na wymowę – naturalniejszą i o wiele łatwiejszą opcją jest amerykański angielski. Zastanówcie się sami i spróbujcie wypowiedzieć przykładowe zdania w tych dwóch dialektach. Czujecie różnicę? 😉 

Wybór należy do Ciebie!

Decyzje o tym, jakiego rodzaju języka się uczyć zostawiamy Tobie. Zwróćcie również uwagę na to, do czego język angielski będzie Wam potrzebny. Jeżeli wykorzystujecie go np. do porozumiewania się z rodzina mieszkającą w Anglii – wybierzcie brytyjski. Jeżeli natomiast język ma Wam służyć do rozumienia filmów, piosenek czy seriali – może warto zdecydować się na amerykański. Bez znaczenie na co się zdecydujecie, jedno jest pewne – nie bądź zbyt przywiązany do jednej opcji. Kojarzenie różnić sprawi, że nigdy i w żadnej sytuacji nie będziecie mieli problemu ze zrozumieniem drugiej osoby! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *